Köyümüz Hakkında Genel Bilgiler

Eğerlialören, Kızılcahamam

 

 

 Eğerlialören

 

Bilgiler

Nüfus

149 [1] (2000)

Posta Kodu

06890

Alan Kodu

0312

Yönetim

Coğrafi Bölge

İç Anadolu Bölgesi

İl

Ankara

İlçe

Kızılcahamam

Resmî Sitesi

[1] www.egerlialoren.com

 

Eğerlialören, Ankara ilinin Kızılcahamam ilçesine bağlı bir köydür.

İlk ismi Eğerli Alviran olan Eğerli Alören Köyü, köy olmaktan ziyade EĞERLİ ortak adını (Alören, Başköy, Kuzören ve Dereköy civarı) Ankara Savaşı zamanından almıştır. Zamanın Padişahları Yıldırım Beyazıt ile Timur, Çubuk Ovası’nda savaşmak üzere buluşacakları zaman, Yıldırım Beyazıt süvarilerini 3'e ayırır. Süvarilerinde eğer bulunan atlar bugün Eğerli özü olarak bildiğimiz yukarıda zikredilen bölgeden geçer ki, EĞERLİ ismi buradan kalmıştır. Semer köyünden ise Beyazıt'ın semer taktığı atların geçtiği bölgedir. Kendisi bizzat YILDIRIM özünden geçtiğinden o civarın ismi de YILDIRIM olarak kalmıştır.

 

ALÖREN isminin kalması ise rivayetlere göre birkaç ailenin bugünkü Alören köyü civarına gelip araştırma yaparak burası burada kalmamıza “el verir” (yani verimlidir) diyerek, orada yaşamaya karar vermeleridir. Bir başka rivayet ise bölgenin tarihi geçmişinden dolayı civarın ÖREN ile dolu olmasıdır.

 

Kültür

Köyün en meşhur tatlısı süt tereyağ ve undan tencerede yapılan arabaşıdır. Bunun yanında, süt ve tereyağı ile sulandırılmış hamurdan sac üzerine dökülerek yapılan cızlama vardır. Ancak son zamanlarda fazla yapılmadığından yeni kuşak gençlerimiz bu tadı henüz alamamışlardır.

 

Coğrafya

Ankara iline 101 km, Kızılcahamam ilçesine 23 kilometredir. Alperen Mahellesi tamamı orman ile kaplıdır. Kızılçam, sarıçam, gürgen ve meşe ağaçları ile donatılmış harikulade Alperen Yaylası vardır.

 

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

 

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyden kente göç nedeniyle son yıllarda tarım adına hiçbir faaliyet yok. Büyüklerimiz zamanla emekliliğe ayrıldıktan sonra, yeni gençler tarımla uğraşmamakta.

 

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

 

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Bahri Canbolat

1999 - Abdullah Arık

1994 - Bahri Canbolat

1989 - Durali Cengiz

1984 - Süleyman Baştuğ

1984 – öncesinde Ali Osman Çetin,

 

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

 

Kaynak: Kızılcahamam Belediye Arşivi - Wikipedi Web Ansiklopedisi

Yazan: Salih AktaşÜye Girişi
Sayacİstatistikler Yükleniyor ..!

Facebook
  • BİZE ULAŞIN

  • Eğerlialoren Köyü / Kızılcahamam / Ankara

  • 5355621520

  • bilgi@egerlialoren.com

www.teknovizyon.net/
YukariCik